En los Premios Mestre Mateo del audiovisual gallego 2019 las películas “La sombra de la ley”, de Dani de la Torre, y “Trote”, de Xacio Baño, son las producciones gallegas mejor posicionadas con 15 y 13 nominaciones, respectivamente. La XVII edición de los Premios Mestre Mateo se celebrará el sábado 2 de marzo en el Palacio de la Ópera de A Coruña, en una gala dirigida por la guionista, actriz y directora Sonia Méndez.

MELLOR LONGAMETRAXE:
1.- A SOMBRA DA LEI (Vaca Films Studio, Atresmedia Cine, La Ley del Plomo AIE e
Playtime Production Sarl).
2.- CONTOU ROSALÍA (Zenit Televisión e CRTVG).
3.- MEMORIAS DUN HOME EN PIXAMA (Ézaro Films, Ladybug Films, Dream Team
Concept e Hampa Studio).
4.- TROTE (Frida Films e M-Films).

CATEGORÍA MELLOR DIRECCIÓN:
1.- DANI DE LA TORRE (A SOMBRA DA LEI).
2.- GISELLE LLANIO E MANUEL A. ESPIÑEIRA (PAZO DE FAMILIA, Tempada 2018).
3.- MIGUEL CONDE, JORGE SAAVEDRA, JUAN GALIÑANES e GISELLE LLANIO
(SERRAMOURA, Capítulos 99 a 135).
4.- XACIO BAÑO (TROTE).

CATEGORÍA MELLOR DIRECCIÓN DE ARTE:
1.- ALEXANDRA FERNÁNDEZ CARNERO (CONTOU ROSALÍA).
2.- ÁNGEL AMARO (O SABOR DAS MARGARIDAS, Capítulos 1-6).
3.- JUAN PEDRO DE GASPAR (A SOMBRA DA LEI).
4.- MARÍA LOLO (TROTE).
2

MELLOR DIRECCIÓN DE FOTOGRAFÍA:
1.- JOSU INCHÁUSTEGUI (A SOMBRA DA LEI).
2.- LUCÍA C. PAN (TROTE).
3.- RICKY MORGADE (VERSOGRAMAS).
4.- SUSO BELLO (O SABOR DAS MARGARIDAS, Capítulos 1 ao 6).

CATEGORÍA MELLOR DIRECCIÓN DE PRODUCCIÓN:
1.- ALVARO PEREZ BECERRA e JAVI LOPA (MALO SERÁ!, programas 1-10).
2.- CONCHA FONTENLA (O SABOR DAS MARGARIDAS, Capítulos 1 ao 6).
3.- MARÍA LIAÑO (A SOMBRA DA LEI).
4.- XABIER EIRÍS (TROTE).

MELLOR GUIÓN:
1.- ANGEL DE LA CRUZ, DIANA LÓPEZ VARELA e PACO ROCA (MEMORIAS DUN HOME
EN PIXAMA).
2.- GHALEB JABER, RAQUEL ARIAS e ELIGIO MONTERO (O SABOR DAS MARGARIDAS,
Capítulos 1 ao 6).
3.- PATXI AMEZCUA (A SOMBRA DA LEI).
4.- XACIO BAÑO e DIEGO AMEIXEIRAS (TROTE).

MELLOR INTERPRETACIÓN FEMININA DE REPARTO:
1.- ADRIANA TORREBEJANO (A SOMBRA DA LEI).
2.- BEATRIZ SERÉN (PAZO DE FAMILIA, Tempada 2018).
3.- MELANIA CRUZ (TROTE).
4.- TAMARA CANOSA (TROTE).

MELLOR INTERPRETACIÓN FEMININA PROTAGONISTA:
1.- MARÍA VAZQUEZ (TROTE).
2.- MELANIA CRUZ (CONTOU ROSALÍA).
3.- MICHELLE JENNER (A SOMBRA DA LEI).
4.- ROSA ÁLVAREZ CABO (SEA BEASTS).

MELLOR INTERPRETACIÓN MASCULINA DE REPARTO:
1.- CELSO BUGALLO (TROTE).
2.- DENIS GÓMEZ (O SABOR DAS MARGARIDAS, Capítulos 1 ao 6).
3.- ERNESTO ALTERIO (A SOMBRA DA LEI).
4.- FEDE PÉREZ (TROTE).

MELLOR INTERPRETACIÓN MASCULINA PROTAGONISTA:
1.- ANTONIO DURAN “MORRIS” (OS MARIACHI, Tempada 1).
2.- LUIS TOSAR (A SOMBRA DA LEI).
3.- TONI SALGADO (O SABOR DAS MARGARIDAS, Capítulos 1 ao 6).
4.- XOSÉ A. TOURIÑAN (LAND ROBER TUNAI SHOW, programas 110 ao 143).
3

MELLOR MAQUILLAXE E PERRUQUERÍA:
1.- CARMEN BLANCO MARTÍNEZ, AMPARO SÁNCHEZ GRACIA e LOURDES PÉREZ
BRIONES (CONTOU ROSALÍA).
2.- MARIAN SIMÓN (TROTE).
3.- NATALIA ARCAY e NOELIA ARCAY (SERRAMOURA, Capítulos 99 ao 135).
4.- RAQUEL FIDALGO e NOÉ MONTES (A SOMBRA DA LEI).

MELLOR MONTAXE:
1.- ÁLVARO GAGO (TROTE).
2.- BELÉN MONTERO (VERSOGRAMAS).
3.- JORGE COIRA (A SOMBRA DA LEI).
4.- SUSANA SOTELO (GALLO).

MELLOR MÚSICA ORIXINAL:
1.- ISAAC GARABATOS (VERSOGRAMAS).
2.- MANU CONDE (CONTOU ROSALÍA).
3.- MANU RIVEIRO e XAVI FONT (A SOMBRA DA LEI).
4.- SANTI BALMES, JULIÁN SALDARRIAGA e DANIEL FERRER (MEMORIAS DUN HOME
EN PIXAMA).

MELLOR REALIZACIÓN:
1.- ISABEL BLANCO (PASAPORTE GALEGO, Programas 1 ao 8).
2.- JOSÉ VILLAVERDE (LAND ROBER TUNAI SHOW, Programas 110 ao 143).
3.- SITO TORRES e MIGUEL GRANERO (ALBUM DE VIAXE, Programas 1 ao 9).
4.- XABIER EIRÍS (IMOS INDO, Capítulos 1 ao 8).

CATEGORÍA MELLOR SON:
1.- CARLOS MOURIÑO (O SABOR DAS MARGARIDAS, Capítulos 1 ao 6).
2.- DAVID MACHADO (La Panificadora), JAMES MUÑOZ e JOSÉ ANTONIO MANOVEL (A
SOMBRA DA LEI).
3.- JUAN GAY, JAVI PATO e DAVID MACHADO (CONTOU ROSALÍA).
4.- JUAN GAY, SANTI JUL e IVÁN LAXE (OS MARIACHI, Tempada 1).
5.- MIGUEL SEIXO (TROTE).

MELLOR VESTIARIO:
1.- ARÁNZAZU RODRÍGUEZ VEIGA (CONTOU ROSALÍA).
2.- CLARA BILBAO (A SOMBRA DA LEI).
3.- PEDRO FERNÁNDEZ, BORJA VARELA e ÁNGEL NIMO (LAS BRUJAS DE E´LENTE).
4.- RENATA UZAL (TROTE).

MELLOR ANUNCIO PUBLICITARIO:
1.- COMPARTE A MAXIA (Mondotropo).
2.- DONDE EMPIEZA TU PIEL (60 Ráfagas)
3.- LARSEIROS(Congo Producciones Audiovisuales y Gráficas).
4.- TI (Juan Galiñanes).

MELLOR CURTAMETRAXE DE ANIMACIÓN:
1.- FIN DE LA CITA (David Saborido e Luna Sánchez).
2.- LUSCOFUSCO (Javier Portomeñe).
3.- PEIXES (Juan C. Pena Babío e QatroGatos).
4.- SOY UNA TUMBA (Uniko e Autour de Minuit).

MELLOR CURTAMETRAXE DE IMAXE REAL:
1.- A NENA AZUL (Reira Filmes en produción asociada con Píxel Films e Comunika)
2.- BEAUTIFUL BOY (I Do Visual e EP Audiovisual).
3.- LIMBO (Dani Viqueira en colaboración con Centroña Producións).
4.- MOURAS (Miss Movies).

MELLOR DOCUMENTAL:
1.- IDÉNTICAS (Amanita Studio, La Panificadora e Aspoh)
2.- O CASO DIANA QUER 500 DÍAS (CRTVG e Agallas Films).
3.- TÓDALAS MULLERES QUE COÑEZO (Walkie Talkie Films).
4.- VERSOGRAMAS (Esferobite).

RedaccionNoticiasLa sombra de la ley,Premios Mestre Mateo
En los Premios Mestre Mateo del audiovisual gallego 2019 las películas 'La sombra de la ley', de Dani de la Torre, y 'Trote', de Xacio Baño, son las producciones gallegas mejor posicionadas con 15 y 13 nominaciones, respectivamente. La XVII edición de los Premios Mestre Mateo se celebrará el...